Snoop Doggy Dogg


jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Calvin Brodaus. Snoop otrzymał swoje przezwisko ponieważ był bardzo podobny do jednego z bohaterów kreskówki Peatnuts zwanego Snoop the Dog. Już w dzieciństwie wraz z kumplami Warrenem G i Nate Doggiem zainteresował się rapem. W szkole średniej był dobrym uczniem a także dobrym sportowcem. Grał bowiem bardzo dobrze w koszykówkę. Miał szansę rozpocząć sportową karierę gdyż wiele drużyn starało się go pozyskać. Jednak wybrał inną drogę. Stał się członkiem gangu Long Beach Insine Crips i trafił do więzienia zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Po trzech latach Snoop wyszedł z więzienia i postanowił zająć się muzyką, a bardzo pomógł mu w tym kumpel Warren G brat przyrodni Dr.Dre - jednego z największych producentów i raperów w historii hip-hopu na zachodnim wybrzeżu. Warren puścił kasetę z nagraniem swojemu bratu, a ten uznał Snoopa za wielki talent.

Dre założył wraz z Marionem Sugem Knightem wytórnie płytową Death Row Records. W 1992 roku umieścił jego głos w piosence "Deep Cover". W tym samym roku Dre nagrał także swój album "The Chronic", na którym Snoop pojawiał się w większości piosenek. Płyta ta osiągnęła wielki sukces, głównie dzięki Snoopowi i piosence "Nothing but G-Thang". Album Chronic bił rekordy w sprzedaży i na listach przebojów. Snoop stał się sławny i wkrótce potem w 1993 roku nagrał swoją płytę "Doggystyle", która okazała się jeszcze większym przebojem. Utwory z płyty "Who am I (What's my name)", "Gin and Juice" oraz "Doggy Dogg World" skakały na listach przebojów a Snoopa uznano za najlepszego rapera.


Niedługo po sukcesie płyty Snoop został oskarżony o morderstwo niejakiego Phillipa Woldermariama, czlonka przeciwnego gangu, zastrzelonego 25 Sierpnia 1993 roku w Los Angeles. Snoop i jego ochroniaz McKinley Lee, zostali razem aresztowani jednak po dlugim procesie obydwaj uniewinnieni.

Tymczasem Deathrow opuszcza sam założyciel imperium Dr.Dre. W 1996 roku Snoop nagrywa kolejny krążek: "Tha Doggfather". Wydaje go tuż po śmierci 2Paca, którą bardzo przeżył (album został zresztą zadedykowany Shakurowi). Płyta ta nie jest już tak wielkim przebojem jak poprzednia ale zebrała dosyć dobre recencje. Mały sukces odnosi także piosenka "Snoop's Upside Yo Head", do której wideoklip często puszczany jest w telewizji. Na płycie możemy usłyszeć Dogg Pound a także inny zespół współpracujący ze Snoopem LBC Crew.

Po wydaniu płyty zaczęły się wielkie kłopoty Death Row Records. Po odejściu Dr.Dre i śmierci Tupaca do więzienia trafia właściciel Marion Suge Knight. Wytwórnia wydaje jeszcze dwa albumy (soundtrack do "Gang Related" i płytę Lady of Rage) i całkowicie rozpada się. Snoop podpisuje więc kontrakt z wytwórnią Mastera P - No Limit Records. W 1998 nagrywa trzecią płytę "Da game is to be sold, not to be told". Wydaje dwa single "Still a G-thang" oraz "I can take the heat". Nadal jest jednym z czołowych raperów w Kaliforni lecz minęły już świetne czasy Deathrow i Gangsta rapu w LA.

Wydane albumy

/ rok produkcji:

- Paid Tha Cost To Be Da Boss - 2002r
- Eastsidaz - Duces 'N Trayz: The Old Fashioned Way - 2001r
- Tha Last Meal - 2000r
- Dead Man Walking - 2000r
- Snoop Dogg Presents Tha Eastsidaz - 2000r
- No Limit Top Dogg - 1999r
- Da Game is to be Sold Not Told - 1998r
- Tha Doggfather - 1996r
- Doggystyle - 1993r