Dr.Dre (Andre Young)


urodził się w Kaliforni w 1965 roku. Dorastał w Compton w Los Angeles. Już jako kilkutastoletni chłopak został DJ'em w jednym z klubów nocnych LA. Prowadził także z innymi DJ'ami audycję radiową w stacji KDAY. Ponieważ audycja ta cieszyła się dużą popularnością utworzono kapelę o nazwie World Class Wrecrin Cru, w której obok Dre swoje umiejętności prezentował inny DJ - Yella. Grupa nagrała dwa albumy - "World Class"(1985) oraz "Rapped in Romance"(1986) i rozpadła się.


Po upadku zespołu Dre zaczął współprace z Erickiem Wrightem (Eazy E), który założył własną wytwórnie płytową Ruthless Records. Wraz z innym rapperem z Compton zakładają oni grupę N.W.A. Nagrywają pierwszy singiel, a tymczasem do grupy dochodzą MC Ren i DJ Yella. W 1988 roku N.W.A nagrywa składankę "NWA & The Posse" a już pół roku później wielki hit - album "Straight Outta Compton". Dre udowadnia swój talent muzyczny będąc głównym producentem grupy. Po sukcesie N.W.A nagrywa kolejne dwie płyty - EP'kę "100 Miles & Runnin"(1990), oraz "Efil4Zaggin"(1991). N.W.A odnosi wielki sukces w całym USA i rozpoczyna nową erę w hip-hopie erę Gangsta Rapu. Niestety niedługo po wydaniu czwartej płyty grupa rozpada się.

Dr.Dre opuszcza Ruthless Records i wraz z Marionem "Sugem" Knightem zakłada własną wytwórnie Death Row Records. Poznaje on także utalentowanego rapera z Long Beach - Snoop Doggy Dogga. W 1992 roku Dre wydaje swój debiutancki album "The Chronic". Płyta ta staje się niesamowitym przebojem, głównie dzięki niesamowitym podkładom Dre, a także dzięki Snoop'owi, który staje się sławny dzięki płycie. Rok póżniej Death Row wydaje kolejny album - "Doggystyle" Snoop Doggy Dogga. Płyta ta odnosi niesamowity sukces, a Snoop staje się raperem nr.1 w USA. Produkcją zajął się oczywiście Dre, dzięki czemu "Doggystyle" staje się jedną z najlepiej sprzedających się płyt 1993 roku.

W 1995 roku Dr.Dre nagrywa utwór "Keep Their Hands Reignin" do filmu "Friday" W tym samym roku z Death row kontrakt podpisuje inny raper 2Pac. Dre nagrywa z nim utwór "California Love", który staje się hitem. Niestety po sukcesach z wytwórnią Dre postanawia opuścić Death row. Tymczasem wytwórnia zaczyna przeżywać duże kłopoty. 2Pac zostaje postrzelony, następnie Suge Knight trafia za kratki, w wyniku czego Deathrow ostatecznie upada. Dre natomiast wydaje składankę "Dr.Dre presents... Aftermatch" z dwoma dobrymi utworami "Been There Done That" oraz "East Coast West Coast Killaz" Group Therapy (w składzie RBX, KRS One, B-Real, Nas). Płyta ta nie osiąga jednak statusu "The Chronic".

W 1998 roku Dr.Dre powraca na krótko. Nagryawa wraz z LL Cool J'em kiepski utwór "Zoom Zoom" do filmu "Bulworth". W 1999 roku występuje gościnnie w utworze rapera Eminem - "My Name Is...". Już na samym poczatku 2000 roku, wydał "The Chronic 2001" - kontynuacje "The Chronic". Trzeba przyznać, że raper przyłożył się i to bardzo, czego efektem sa aż 22 utworki. Takie piosenki jak "Still DRE" (wraz z Snoopem), która jest oczkiem w rapie, czy "Forgot About Dre" (wraz z Eminemem) oraz "Murder Ink" poprostu rzadza. Album okazał się jeszcze większym hitem niż miał być i kto wie czy nie stał się bardziej popularny od debiutanckiej płyty. Jeszcze raz się potwierdziło, że Dre jest jednym z najlepszych producentów i raperów na swiecie...